Zacznijmy nasza przygodę z jazdą samochodem. Nic prostszego!

Kierując słucham radia, rozmawiam z pasażerami, totalny luz połączony z przyjemnością, jaką daje jazda samochodem i oczywiście poczucie, że jestem niezłym kierowcą skoro mam już to upragnione „prawko”. Niezakłócony spokój kierowania który daje nam - uprzejmość innych, tanie paliwo, brak dziurek w jezdni. Tak powinno być cały czas. Ale rzeczywistość jest trochę inna!  Duże natężenie ruchu i ciągły pośpiech jego uczestników, brak: odpowiedniej znajomości przepisów, uprzejmości i „cwaniactwo” wśród kierujących, zły stan nawierzchni a także wysokie ceny paliwa, powodują, że ta jazda robi się coraz mniej przyjemna.

A co za tym idzie bardziej niebezpieczna!

Odpowiednia znajomość przepisów połączona z prawidłową techniką jazdy zapewni nam:

W dalszej części będę chciał Wam przedstawić obraz „dobrego kierowcy”, stworzony na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia, wiedzy teoretycznej jak i praktycznej oraz zaobserwowanych błędów popełnianych przez kierujących i osób szkolonych w innych OSK.

 


 Nigdy nie będziemy dobrymi kierowcami bez odpowiedniej znajomości przepisów ruchu drogowego. Możemy je poznawać sami czytając różne publikacje bądź korzystając i informacji zamieszczonych w Internecie. Ta forma oczywiście jest prawidłowa, ale jest ona monotonna i wymaga poświęcenia dużej ilości czasu oraz umiejętności w samodzielnym poszukiwaniu informacji. Dlatego proponowałbym uczestnictwo w zajęciach teoretycznych prowadzonych przez wykładowcę,  który profesjonalnie potrafi przekazać wiedzę teoretyczną w połączeniu ze swoimi doświadczeniami.

 


 „Dobry kierowca to przewidujący kierowca” tak brzmi moje motto, które staram się wpoić osobą szkolonym. Na czy ono polega? I w czym Wam ma pomóc?. Niestety na drodze nie jesteśmy sami i oprócz nas są tacy, którzy jeżdżą niepewnie, agresywnie i niezgodnie z przepisami. Musimy za nich myśleć, przewidywać ich zachowanie, co nie jest takie łatwe. Pamiętajmy, że upływający czas to przebyta droga, „która kiedyś się skończy”. Bardzo ważna jest szybkość podejmowania prawidłowych decyzji i ich błyskawiczna realizacja. Możemy tę drogę sobie wydłużyć przewidując, patrząc daleko przed siebie. Wcześniejsze zauważenie przeszkody lub zagrożenia da nam więcej czasu na podjęcie prawidłowej decyzji i jej realizację. To jedna z wielu cech, którą posiada dobry kierowca. Ale najpierw musimy mieć wiedzę, co do rodzaju zagrożenia mogącego wystąpić byśmy wied później unikać.

 


 Prawidłowa technika jazdy jest tak samo ważna jak znajomość przepisów. Czym jest prawidłowa technika?

Są to takie umiejętności, których zastosowanie ułatwi nam kierowanie pojazdem i pozwoli sprawnie pokonać ewentualne zagrożenie. Jednocześnie dając nam pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa oraz utrzyma nasz pojazd w dobrej kondycji. Można by pisać obszerne artykuły o technice jazdy temat rzeka. Nauka techniki najbardziej dociera do nas w praktyce. Najlepiej podczas jazdy poczuć różnice pomiędzy prawidłową a złą techniką kierowania samochodem. Drobne błędy mogą nieść za sobą groźne w skutkach konsekwencje. Przedstawię wam teraz kilka przykładów błędów, które są najczęściej popełniane przez początkujących, ale również zaawansowanych kierowców:

 

To tylko ułamek nieprawidłowości które naprawisz w F1.

Po naszej nauce opanujesz swój samochód. Poczujesz to co najważniejsze dla „Dobrego Kierowcy”

 

TO JA KIERUJĘ AUTEM A NIE AUTO MNĄ !!!

                                                                                        kierownik OSK "F1" -  Piotr Jabłoński